Lietuva rinktinė užtikrintai nugalėjo Čekiją

Vaidas Kariniauskas

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė vasario 20 d. (šeštadienį) Vilniaus „Avia Solutions Group“ arenoje žaidė 2022 metų Europos čempionato atrankos etapo C grupės penktojo turo rungtynes su Čekijos komanda ir nugalėjo varžovus rezultatu 94:74 (31:15, 18:18, 16:22, 29:19).

Lietuvos krepšininkų sąskaitoje yra 3 pergalės ir 2 pralaimėjimai, o čekų kraityje – 1 laimėjimas ir 4 nesėkmės.

Šeštadienio mačui Lietuvos rinktinės gretose nebuvo registruoti Arnas Velička ir Marekas Blaževičius.

Į finalo etapą patenka dvi pajėgiausios C grupės rinktinės ir Čekija, kuri yra būsimojo čempionato viena šeimininkių.

Kadangi kitose Vilniaus „burbulo“ šeštadienio rungtynėse Belgija (4/1) sutriuškino Daniją (2/3) rezultatu 88:65, todėl belgai jau turi kelialapį į Senojo žemyno pirmenybių finalo etapą.

Beveik prieš metus 2020-ųjų vasario 24 d. tuometėje „Siemens“ arenoje šios grupės antrojo turo dvikovoje lietuviai Čekijos komandą pranoko 97:89.

Lietuva ir Čekija tarpusavyje, įskaitant ir draugiškas rungtynes, yra žaidusios septynis kartus, o pergalių balansas yra mūsiškių naudai (6:1).

1999 metų Europos čempionate (EČ) Lietuva pralaimėjo Čekijai (62:78), o vėliau sekė šešios pergalės iš eilės: (2007 m. EČ – 95:75, 2013 m. draugiškame mače (DM) – 69:55, 2015 m. EČ – 85:81 (po pratęsimo), 2019 m. DM – 82:79 ir 2020 bei 2021 m. atrankoje į 2022 m. EȘ  – 97:89 ir 94:74).

Rungtynių eiga

Lietuvos rinktinės starto penketas Mantas Kalnietis, Tomas Dimša, Eimantas Bendžius, Arnas Butkevičius ir Laurynas Birutis rungtynes pradėjo nesėkmingai ir greitai atsiliko 0:5. Per pirmąsias dvi atakas mūsiškiams pradžioje neužteko 24 sek. limito, o vėliau derinį nutraukė klaida.

T. Dimša tritaškiu surinko pirmuosius lietuvių taškus (3:5). Kurį laiką svečiai dar diktavo savo sąlygas (3:9). Aikštės šeimininkų spurtą 15:0 surengė A. Butkevičius (dvitaškis), T. Dimša (elegantiškas dėjimas ir dvitaškis) ir L. Birutis (metimas iš po krepšio, 11:9). Šią gerą atkarpą toliau pratęsė L. Birutis (dvitaškis), E. Bendžius (tritaškis su pražanga) ir T. Dimša (reidas po krepšiu, 18:9). Į susitikimą energingai ir naudingai įsiliejo Vaidas Kariniauskas, kai jo bei Regimanto Minioto pastangomis po pirmųjų 10 min. Lietuva pirmavo – 31:15.

Antrasis ketvirtis vėl geriau prasidėjo čekams (4:0, 19:31). Laimė, taškus rinko Jonas Mačiulis ir Gytis Masiulis (36:21). Po A. Butkevičius taiklaus metimo, G. Masiulio dvitaškio ir Mindaugo Kuzminsko galingo dėjimo komandas jau skyrė rekordinė 19 taškų persvara (42:23). A. Butkevičius dar sudrebino varžovų krepšį dėjimu (44:25), tolimą „bombą“ pataikė T. Dimša (47:30), o V. Kariniauskas perėmė kamuolį ir pats rezultatyviai baigė ataką (49:30). Iki ilgosios pertraukos priešininkams pavyko kiek priartėti – 49:33.

Nors trečiasis kėlinys ir prasidėjo E. Bendžiaus tritaškiu (52:33), bet čekai į tai atsakė spurtu 7:0 ir pavojingai priartėjo (40:52). Dariaus Maskoliūno minutės pertraukėlė nepadėjo ir svečių gera atkarpa prasitęsė iki 12:0, o lietuvių persvara sumenko vos iki 7 taškų (52:45). Kurį laiką Lietuvos rinktinę tempė tik R. Miniotas (54:45, 56:47). Toliau vyko nervinga kova (58:49, 60:51). Po V. Kariniausko metimo Lietuva sužaidus 30 min. pirmavo 10 taškų pranašumu – 65:55.

Lemiamas ketvirtis prasidėjo V. Kariniausko dvitaškiu ir M. Kuzminsko tritaškiu (5:0, 70:55). Šie abu vyrai savo dar 5 taškais, E. Bendžius tolimu „šūviu“, o A. Butkevičius dėjimu „alley-oop“ leido lietuviams pabėgti jau rekordiniu 20 taškų skirtumu (80:60, likus 5 min.).

Dvikovos pabaiga buvo tik formalumas, kurioje naudingai sužaidė Šarūnas Vasiliauskas (2/2 tritaškiai 92:72). Lietuvos rinktinė šventė galutinę pergalę – 94:74.

Rezultatas:

Lietuva (3/2) – Čekija (1/4) – 94:74 (31:15, 18:18, 16:22, 29:19).

Lietuva: Vaidas Kariniauskas 15 (6 rez. perdav., 5/8 dvitaškiai, 0/1 tritaškiai, 5/7 baudos, +17 nauding. bal.), Eimantas Bendžius 14 (4/4 tritaškiai, 2/3 baudos), Gytis Masiulis 13 (3 atk. kam., 3/3 dvitaškiai, 7/7 baudos), Tomas Dimša 12 (3/5 dvitaškiai, 2/3 tritaškiai), Mindaugas Kuzminskas 10 (7 atk. kam., 2 rez. perdav., 1/3 dvitaškiai, 2/5 tritaškiai, 2/2 baudos), Arnas Butkevičius (5 rez. perdav., 3 atk. kam., 4/4 dvitaškiai, 0/1 tritaškiai) ir Regimantas Miniotas (4/5 dvitaškiai) po 8, Šarūnas Vasiliauskas 6 ( 8:45 min., 2/2 tritaškiai), Laurynas Birutis (8 min., 4 atk. kam., 2/2 dvitaškiai) ir Jonas Mačiulis (2 atk. kam., 1/1 dvitaškiai, 0/3 tritaškiai, 2/2 baudos) po 4 taškus. Mantas Kalnietis (16:12 min., 0/1 dvitaškiai, 4 rez. perdav.) ir Mindaugas Girdžiūnas (8:21 min., 0/1 dvitaškiai) taškų nesurinko. Arnas Velička ir Marekas Blaževičius neregistruoti.

Čekija: Martinas Peterka 18 (7 atk. kam., 6/9 dvitaškiai, 1/3 tritaškiai, 3/5 baudos), Šimonas Puršlas (6/6 dvitaškiai) ir Martinas Križas (4 atk. kam., 5/7 dvitaškiai, 0/1 tritaškiai, 2/6 baudos) po 12, Jaromiras Bohačikas 11 (3/6 dvitaškiai, 1/4 tritaškiai, 2/2 baudos), Tomašas Vyoralas 7 (5 rez. perdav.), Ondrejus Senhalas 2 taškai. Lukašas Palyza (10:55 min.), Jakubas Širina (6:04 min.), Radekas Farsky (4:43 min.) ir Michalas Marešas (3:34 min.) taškų nesurinko.

***

2022 metų Europos čempionato atrankos turnyre dalyvauja 32 komandos, suskirstytos į aštuonias grupes. Iš kiekvienos grupės į baigiamąjį etapą pateks po tris komandas.

Atrankos turnyre žaidžia ir būsimos Europos čempionato šeimininkės Gruzijos, Čekijos, Italijos ir Vokietijos rinktinės. Šioms keturioms komandoms kovoti dėl kelialapių nereikia.

Vietas finalo etape jau užsitikrino Izraelis, Lenkija, Ispanija (visos A grupė), Rusija (B), Belgija (C), Kroatija, Nyderlandai, Turkija (D), Serbija, Suomija (E), Slovėnija, Ukraina, Vengrija (F), Prancūzija, Didžioji Britanija (G), Bosnija ir Hercegovina, Graikija ir Bulgarija (H).

Europos čempionatas finalo etapas turėtų įvykti 2022 metais (rugsėjo 1-18 d.). Turnyrą rengia keturios valstybės – Čekija (Prahoje), Sakartvelas (Tbilisyje), Vokietija (Kelne/Berlyne) ir Italija (Milane).