M. Šernius: turėjau užpildyti spragas ateitimi

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) naujienas apie šią sporto šaką nuo šiol pateikia ir žurnale „Krepšinio namai“. Kartą į ketvirtį leidžiamame leidinyje yra apžvelgiamos Lietuvos rinktinių naujienos, LKF organizuojami projektai, dėmesys  skiriamas krepšinio lygų aktualijoms bei šios sporto šakos asmenybėms.

Ketvirtajame žurnalo numeryje buvo apžvelgti Lietuvos moterų ir vyrų rinktinių pasirodymai Europos čempionato atrankoje, apžvelgti įdomiausi Lietuvos krepšinio lygų įvykiai bei pokalbiai su krepšinio pasaulio žmonėmis. Vienas tokių – Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyr. treneris Mantas Šernius. Pateikiame jo interviu, o pilną žurnalo versiją galite rasti čia.

TEKSTO AUTORIUS: RYTIS SABAS

Lietuvos nacionalinės moterų rinktinės treneris Mantas Šernius turėjo aiškų planą vykdamas į antrąjį atrankos į Europos čempionato „burbulą“ Turkijoje. Ir pats „burbulas” buvo surengtas gerokai sklandžiau nei pirmas. Tačiau Lietuvos rinktinė neturėjo iškart kelių svarbių žaidėjų. Rezultatas – išbandymas jaunoms krepšininkėms ir du pralaimėjimai, atėmę Lietuvos moterų rinktinei po ilgos pertraukos dalyvauti Europos čempionate.

Ateities testas

Be kelių COVID-19 testų Lietuvos rinktinė turėjo ir dar vieną testą – jaunimo. Visa kita Stambule Mantui Šerniui ir jo komandai buvo įprasta.

„Lyginant su pirmuoju „burbulu” lapkritį, viskas buvo toje pačioje vietoje. Tie patys autobusai. Ta pati tvarka. Tik viskas vyko profesionaliau, organizatoriai buvo pasimokę iš klaidų. Tik grafikas buvo sudarytas iš anksto ir nesikeitė, lyginant su lapkričiu, kai kasryt būdavo naujienų“, – pasakojo M. Šernius.

Lietuvos rinktinė turėjo tris žaidybines ir dvi lengvas treniruotes pamėtymui iš ryto iki pirmųjų rungtynių su Turkija. Šįsyk nepavyko sužinoti varžovių sudėčių iš anksto – skirtingai nuo lapkričio, kai serbių sudėtį pavyko atskleisti atsitiktinai per fotosesiją.

„Šįsyk nieko nežinojome – sudėtys paaiškėjo likus parai iki mačo. Tačiau spėjome, kad  Turkijos ekipa žais su net dviem amerikietėmis. Tų trijų treniruočių metu akcentavome žaidimą prieš jų aukštaūgę Quanitrą Hollingsworth. Ją neutralizuoti pavyko, tačiau atsiskleidė kitos“, – sakė M. Šernius.

197 cm ūgio Q. Hollingsworth per rungtynes su Lietuvos rinktine pelnė vos 5 taškus, tačiau lietuvės nusileido varžovėms 55:67 (9:19, 20:14, 7:21, 19:13).

Lietuvės prastai pradėjo susitikimą ir pralaimėjo atkarpą rezultatu 0:10. Sužaidus keturias minutes pirmuosius taškus komandai pelnė Justė Jocytė, kuri taip pat puikiai sužaidė poroje su Gintare Petronyte ir įnešė energijos į lietuvių žaidimą. Ketvirčio pabaigą vėl sėkmingiau sužaidė aikštelės šeimininkės ir susigrąžino dviženklę persvarą (9:19).

Antrą kėlinį sėkmingai pradėjo keturis taškus pelniusi Giedrė Labuckienė ir iš toli metimą realizavusi Kamilė Nacickaitė (16:21). Dar du taškus pridėjo Gintarė Petronytė ir varžovų treneris paprašė minutės pertraukėlės (18:21). Lietuvės pratęsė sėkmingą atkarpą ir įpusėjus kėliniui išlygino rezultatą (24:24). Ketvirčio pabaigą sėkmingiau sužaidė varžovės ir po pirmos rungtynių pusės turėjo keturių taškų pranašumą (29:33).

Trečią kėlinį vėl sėkmingiau pradėjo aikštelės šeimininkės, kurios susigrąžino dviženklį pranašumą (33:45), o po 30-ies minučių turėjo solidžią 18-os  persvarą.

Ketvirtajame kėlinyje Turkijos rinktinės vyr. treneris už dvi technines pražangas buvo pašalintas iš aikštelės, tačiau lietuvės tik sumažino deficitą ir patyrė pralaimėjimą (55:67).

LIETUVA: Kamilė Nacickaitė 17 taškų, Giedrė Labuckienė 15 taškų (9 atk. kam.), Gintarė Petronytė 9 taškai (5 atk. kam.), Justė Jocytė 8 taškai (4 rez. perd.), Audronė Zdanevičiūtė 3 taškai.

TURKIJA: Pelin Bilgič 12 taškų, Olcay Čakir 11 taškų, Šerife Onar ir Gizem Yavuz po 10 taškų.

Rungtynės Lietuva – Turkija | Nuotrauka: FIBA

Toliau sekė rungtynės su Serbija.

Manto Šerniaus auklėtinės paskutinėse E grupės rungtynėse 61:96 (18:26, 15:34, 11:22, 17:14) nusileido Serbijos rinktinei, kuri turnyrą baigė be pralaimėjimų.

Susitikimą užtikrintai pradėjo Serbijos krepšininkės, kurios greitai įgijo dviženklį pranašumą (7:18). Lietuvės tuomet atsakė trimis tolimais metimais ir sumažino deficitą (16:22).

Antrajį kėlinį varžovės pradėjo spurtu 15:0, o lietuvės pirmuosius taškus pelnė sužaidus tik 6 minutes, kai dvitaškį su pražanga pelnė Kamilė Nacickaitė (21:43). Po pirmosios rungtynių pusės komandas skyrė 27 taškai (33:60).

Antroji susitikimo dalis buvo formalumas abiems ekipoms. Serbijos krepšininkės dar labiau padidino pranašumą ir iškovojo užtikrintą pergalę.

LIETUVA: Gabrielė Šulskė 15 taškų, Kamilė Nacickaitė 13 taškų, Laura Miškinienė (7 at. kam.) ir Giedrė Labuckienė (6 at. kam.) po 8 taškus.  Justė Jocytė 6 taškai, Daugilė Šarauskaitė 5 taškai.

SERBIJA: J.Brooks ir A.Crvendakič po 15 taškų, Y.Anderson (8 rez. perd.) ir J.Nogič po 13 taškų.

„Turėjau užpildyti spragas mūsų rinktinės ateitimi – kurios ateis po dvejų trejų metų. Gavo šansą parodyti save prieš tikrai pajėgias komandas. Pasitikrinome ką turime, kokia mūsų ateitis“, – kalbėjo M. Šernius.

Rungtynės Lietuva – Serbija | Nuotrauka: FIBA

Spragos ir viltys

Lietuvos rinktinė Turkijoje neturėjo iškart kelių svarbių žaidėjų, tarp kurių – Monika Grigalauskytė, Gabija Meškonytė, Laura Juškaitė ir neseniai mama tapusi Santa Baltkojienė.

Pasak M. Šerniaus, didžiausia šiuo metu esanti Lietuvos moterų rinktinės spraga – 1-2 pozicija.

„Justė Jocytė jau pirmuoju numeriu dabar gali mums padėti. 2-3 pozicijoje Audronė Zdanevičiūtė tvarkėsi neblogai. Tikrai galiu pasidžiaugti, kad jos tikrai padėjo“, – sakė M. Šernius.

Pasak jo, šiam „burbule“ per rungtynes su Turkija pavyko laikyti visą laiką rezultatą arti.

„Pavyko turkes išlaikyti nedideliu atstumu, laikyti įtampą. Labiausiai nepavyko, ko labiausiai bijojau – susižaidimas, namų darbai. Kamuolio išsivarymas per visa aikštę. Turkės per tai ir smogė mums. Poziciniame žaidime jos matė, kad nesusitvarko, todėl  ėmėsi paprasčiausio dalyko – spaudimo vienas prieš vieną. Praradome daug kamuolių. Viskas tuo baigėsi“, – sakė M. Šernius.

Anot jo, visa ši viruso situacija kažkiek išbalansavo, ypač tai, kasbuvo sukurta per praėjusį langą, bet tai motyvavo.

„Mes vežėmės jaunimą, jaunimas galėjo apsišaudyti, pamatyti, kaip atrodo langas, kaip atrodo tas serbiškas bei turkiškas krepšinis. Vežėmės ir jaunųjų trenerių štabą, šį kartą vaikinų. Jauni treneriai pamatė kaip vyksta langas, kaip atrodo moterų krepšinio rinktinė“, – sakė treneris.

Lietuvos moterų krepšinio rinktinė | Nuotrauka: FIBA

Kur problema?

Šernius nelinkęs teisintis. Tačiau mato objektyvių priežasčių, dėl kurių Lietuva vėl nepateko į Europos moterų krepšinio čempionatą.

„Pastaraisiais metais nepatekome į Europos čempionatus kovodami su aukščiausio lygio rinktinėmis: Rusija, Turkija, Serbija. Privalome turėti žaidėjas, kurios žaidžia Europoje, kurios savo komandose yra lyderės. Lietuvoje reikia turėti komandą, kuri žaidžia Europoje. Kad išsibarsčiusios žaidėjos prisijungtų ir padėtų. Lietuvoje būtų branduolys, kuris žaidžia Europoje. Tuomet yra viena kita legionierė, kuri padeda. Kai suvažiuoja žaidėjos su skirtinga filosofija, labai sunku sugrįžti per trumpą laiką“, – sakė M, Šernius.