Moterų lygos startas: daugiau komandų, metimas su sirena ir rezultatyvumo rekordas

Pagaliau prasidėjo taip išlauktas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) sezonas! Praėjusią savaitę įvyko ketverios rungtynės, greitai įsukusios MLKL kovų verpetą. Metas pamėginti apžvelgti įvykusius mačus ir tai, kas vyko aplink juos. Beje, vakar didžiulę pergalę Lietuvos merginos iškovojo ir 3×3 krepšinyje – U23 rinktinė Pasaulio taurėje iškovojo bronzos medalius!

Savaitės rungtynės. Jokių klausimų čia nėra ir negali būti – sezono atidarymo mačas tarp LCC tarptautinio universiteto ir „Neptūno-Amberton“ komandų virto tikra puošmena. Lygos vadovai patyliukais galėjo trinti rankomis, matydami, kokia kova vyko aikštelėje. Nors tris kėlinius Klaipėdos derbyje priekyje buvo neptūnietės, vienu metu pirmavusios ir 12 taškų skirtumu (29:17), aikštelėje ramaus gyvenimo negarantavo nė viena komanda. Galiausiai ketvirtojo kėlinio pradžioje rezultatą persvėrusios LCC studentės įvėlė varžoves į nervų karą, kuris tęsėsi iki paskutiniųjų sekundžių ir baigėsi aikštelės šeimininkių pergale – 72:70.

Savaitės metimas. Irgi jokių klausimų – šį epizodą sukūrė Maisa Pereira Dias. Būtent ši legionierė iš Brazilijos likus žaisti 3,6 sek. pataikė lemiamą dvitaškį iš po krepšio. Tiesa, šioje atakoje būtina pabrėžti ir Linos Loceniecės indėlį – būtent ji atliko tikslų perdavimą po krepšiu, pasibaigusį pergalingu metimu. „Neptūnas-Amberton“ nebeturėjo minutės pertraukėlių, todėl į šį dvitaškį bandė atsakyti tik desperatišku metimu iš aikštės vidurio. Įdomu dar ir tai, jog pergalingas dvitaškis buvo vienintelis taiklus M. Pereiros Dias metimas iš žaidimo – visi ankstesni bandymai buvo netikslūs, o taškus pavyko rinkti tik baudų metimais.

Lenta. „Neptūnas-Amberton“ didesnę mačo dalį buvo priekyje nepaisant to, jog kovą dėl atšokusių kamuolių daugiau nei užtikrintai laimėjo LCC krepšininkės. Jos atkovojo net 15 kamuolių daugiau, nei varžovės – 42:27. Vien M. Pereira Dias sugriebė 15 atšokusių kamuolių, iš kurių net 7 – puolime.

Latvija – irgi užsienis. Abi šios komandos išsiskiria legionierių gausa – iš visų 18 aikštelėje pasirodžiusių žaidėjų net 11 buvo užsienietės. Natūralu, jog didžiąją dalį laiko legionierių aikštelėje buvo daugiau, negu lietuvių. Tačiau kartais situacija pasidarydavo net kiek komiška – mače anaiptol ne kartą nutiko taip, jog aikštelėje lietuvių buvo mažiau, negu latvių. „Neptūnas-Amberton“ savo gretose turi Rūtą Stiprą, o LCC tarptautinis universitetas – L. Loceniecę, Elizabetę Bulanę bei Lyvą Lininą. Pastaroji žaidė nedaug, nepilnas penkias minutes, tačiau likusios trys dažniausiai bėgiojo vienu metu ir taip pranokdavo lietuvių skaičių aikštėje.

Atmosfera. Tai, kas darėsi Michealsen centro salės tribūnose, buvo kažkas tokio, apie ką norisi svajoti ir patirti kuo dažniau. Mačą stebėjo beveik tūkstantis žiūrovų. Nors žodis „stebėjo“ vargu ar tinkamas. Vieningai baltais marškinėliais apsirengę LCC studentai viso mačo metu aktyviai palaikė saviškes – sulankstytomis vėduoklėmis kėlė didžiulį triukšmą, skandavo savo komandos vardą bei anglų kalba ragino saviškes gintis. Kaip sakė jau dabar legendinis komentatorius Rokas Grajauskas, salėje vyravo tikra JAV koledžų krepšinio atmosfera. Maža to, sirgaliai sukėlė šiokių tokių nepatogumų žiūrovams, stebėjusiems transliaciją savo monitoriuose – likus žaisti apie pusantros minutės jie visi pakilo iš savo vietų, taip operatoriui užstodami apie tris ketvirtadalius aikštelės. Išgelbėjo trenerių prašytos minutės pertraukėlės – per tą laiką kamerą pavyko pakelti aukščiau.

Sugrįžimas. Pirmą kartą nuo 2009 metų stipriausias Lietuvos moterų klubinis krepšinis įsikūrė Panevėžyje: Kalnapilio arenoje savo debiutines rungtynes sužaidė moterų krepšinio klubas „Panevėžys“. Vis dėlto debiutą kiek apkartino kaimynės iš gretimos apskrities – šią akistatą 80:66 laimėjo „Šiaulių-Vilmers“ krepšininkės.

Geresnis sezonas. „Šiauliai-Vilmers“ jau dabar šį MLKL sezoną gali laikyti geresniu už praėjusįjį. Pernai per visą sezoną šiaulietės iškovojo šešias pergales, ir visos jos buvo pasiektos Baltijos lygoje, varžantis su komandomis iš Latvijos ir Estijos. Šiemet „Šiauliai-Vilmers“ pergale džiaugėsi jau pirmajame mače, taip iškovodama viena pergale daugiau, nei visame praėjusiame MLKL sezone.

Nu kaip jums atrodo, ar gerai? Maždaug panašiai skambančią frazę dar mačo pradžioje „Panevėžio“ komandos vyr. treneris Tomas Taučius adresavo atsarginėms žaidėjoms. Po netaiklaus Šeilos Gudinskaitės baudos metimo kamuolį pastvėrusios panevėžietės Urtės Bukauskaitės asmenyje vos po kelių sekundžių nesėkmingai atakavo iš toli, o skubotą metimą komandos draugės nuo suolelio palydėjo pagyrimo ir raginimo šūksniais. Tai neprasprūdo pro T. Taučiaus ausis – treneris žaidėjoms mestelėjo atsakomąją repliką.

Atmosfera 2. Nors šioje vietoje palaikymas neteisingam sprendimui buvo net kiek perdėtas, bendrai, nepaisant pralaimėjimo, Kalnapilio arenoje vyravo smagi ir šventiška atmosfera. Atsarginių suolelis saviškes palaikė ypač stipriai, o pačių žaidėjų užtraukta skanduotė „gynyba“ skardžiai skambėjo bent iš trijų aikštelę supančių pusių. Oficialiai mačą stebėjo 272 žiūrovai. Akies testo teigimu, šis skaičius tikrai gali būti pakankamai tiksliai atspindintis realią padėtį tribūnose. Beje, Kalnapilio arena tapo penkta didžiausia arena, kurioje kada nors Lietuvoje yra vykusios moterų krepšinio rungtynės.

Sesių fanai. Padaryčiau nuodėmę, jei iš visų 272 žiūrovų neišskirčiau bent šešių. Nuimkim paukščiukus nuo paskutiniojo žodžio ir suprasim, dėl ko jie apsilankė šiame mače. Eglė ir Miglė Kisarauskaitės turėjo ir turi išskirtinį palaikymą – Kalnapilio arenoje apsilankę sesių dvynių artimieji buvo vieningai pasipuošę pasigamintais Panevėžio klubo marškinėliais su 777 numeriu (Eglė įprastai rungtyniauja 7, o Miglė – 77 numeriu pažymėtais marškinėliais), o ant jų nugarų puikavosi užrašas „Sesių fanai“. Toks vieningumas neliko nepastebėtas net ir klubo valdybos narių – vienas iš jų klubo fotografui net mestelėjo repliką „Turim fanų!“. Dar vienas, neoficialus sesių fanklubo narys sėdėjo kitoje tribūnoje. Dalis sesių sirgalių sekmadienį apsilankė ir rungtynėse Klaipėdoje.

Gera pradžia – net ne pusė darbo. „Aisčių-LSMU“ ir LCC tarptautinio universiteto akistatoje aikštelės šeimininkės per nepilnas keturias pirmojo kėlinio minutes startavo tiesiog uraganiškai – kaunietės pirmavo 12:2. Tačiau varžovės iš Klaipėdos deficitą panaikino ir į priekį išsiveržė nė nesibaigus pirmajam kėliniui, o kituose ketvirčiuose nė akimirkos neleido suabejoti savo pranašumu – klaipėdietės nugalėjo 91:57.

Vežėčios. Ir čia negaliu nepakalbėti apie žiūrovus. Šiame mače apsilankė 58 žiūrovai – ženkliai mažiausias skaičius iš visų keturių turo rungtynių. Bet salė tai juk buvo kone pilniausia! Iš tiesų tie 58 žiūrovai užėmė didžiąją daugumą LSMU sporto centro sėdimų vietų. Va kitos salės tai nepilnos ar pustuštės – kas tas Panevėžys, kuris užpildė vos 5 procentus visos arenos? Panašu, jog „Aisčių-LSMU“ salė kiekvieną kartą bus artipilnė. Siūlyčiau išmontuoti dar 20 kėdžių, tada bus galima sakyti, jog salė buvo sausakimša ir dalis žiūrovų buvo priversti stovėti.

Užtikrintai. Intrigos nebuvo ir paskutiniajame savaitės mače Klaipėdoje – „Neptūnas-Amberton“ 90:58 susitvarkė su „Panevėžio“ ekipa. Rezultatą panevėžietės buvo išlyginusios tik kartą – mačo pradžioje tai padarė Kristė Timofejeva (2:2). Beje, Kristė atidarė ir Panevėžio komandos sąskaitą apskritai MLKL pirmenybėse – būtent šios puolėjos tolimas dvitaškis buvo pirmasis taiklus metimas mače su Šiaulių klubu.

Plušant iš peties. „Panevėžio“ komandos įžaidėja Š. Gudinskaitė šią savaitę aikštelėje buvo priversta dirbti ilgiau, nei bet kuri kita MLKL žaidėja. Rungtynėse su varžovėmis iš Šiaulių Šeila saviškių atakoms dirigavo 35 minutes, o priimant „Neptūno-Amberton“ iššūkį Š. Gudinskaitė aikštelėje arė dar ilgiau – 38 minutes. Viso panevėžietė aikštelėje praleido 73 minutes, antroje vietoje likusias Rūtą Stiprą ir Brigitą Sinickaitę aplenkusi net 8 minutėmis.

Savaitės pasirodymas. Nors nugalėtojos šiose rungtynėse nekėlė abejonių, tai, ką išdarinėjo Viktorija Balaban, buvo tiesiog įspūdinga. 26 metų 176 cm ūgio ukrainietė gynėja per 30 minučių sukratė 33 taškus (4/6 dvit., 4/8 trit., 13/16 baud.), po 5 perimtus kamuolius ir rezultatyvius perdavimus, 11 išprovokuotų pražangų ir 43 naudingumo balus. Tiek pelnytų taškų, tiek naudingumo balų skaičius virto naujaisiais „Neptūno-Amberton“ klubo rekordais.

Anonsas. Šią savaitę MLKL vyks penkerios rungtynės. Du iš šių mačų vyks Saulės mieste – „Šiauliai-Vilmers“ antradienį priims pirmąsias rungtynes žaisiančią Vilniaus „Kibirkštį“, o penktadienį į svečius atvyks „Aistės-LSMU“. Trečiadienį „Panevėžys“ namuose susirems su LCC tarptautiniu universitetu, penktadienį „Kibirkštis“ JEEP arenoje kausis su „Neptūnu-Amberton“, o sekmadienį kibirkštietės žais trečią mačą per savaitę, Klaipėdoje kelią pastojus LCC studentėms.

Parengė Alvydas Žukauskas

Lietuvos krepšinio federacija
LKF

Netradiciniu žaidimo stiliumi pasižyminti 18-mečių rinktinė mėgins pakartoti auksinį žygį: „Žaidėjai jaučia malonumą taip žaisdami“

Didžiausių vasaros išbandymų metą pasitinka dar viena Lietuvos jaunimo rinktinė. Liepos 27 – rugpjūčio 4 dienomis Tamperėje (Suomija) šalies 18-mečių vaikinų rinktinė varžysis Europos čempionate. Komanda, kurią treniruoja Tomas Purlys, yra sudaryta 2022-aisiais 16-mečių Europos …